vinc turleri ve kullanim alanlari

Kullanım Amaçlarına Göre Vinç Türleri Nelerdir?

Kullanım Amaçlarına Göre Vinç Türleri Nelerdir?

Kullanım amaçlarına göre vinç türleri temel olarak 2 bölüme ayrılmaktadır. Vinç türleri belirlenirken hareket kabiliyetleri ve kaldırma kabiliyetlerine göre 2’ye ayrılmıştır. Bu ayrımın yapılmasının sebebi; teorik olarak böyle bir sınıflandırmaya işlem duyulmasıdır.

Vinçler, kullanılmaya başlandığı günden bu yana şirketlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kullanıldığı alanda maksimum katkı veren vinçler, sektörün olmazsa olmazlarındandır. Özellikle inşaat sektörünün temel taşı olan vinçler, inşaatların yükselmesine hızlıca bitmesine olanak sağlamaktadır.

Vinçlerin sektörlere kattığı önemli artılardan biri de iş gücünden tasarruf edilmesidir. Yüksek binalardaki katlara, inşaat malzemesinin çıkarılması insan gücü ile mümkün değildir. Bu nedenle inşaatlarda vinç tercih edilip, taşımanın kolayca bitmesi sağlanır. Yazımızda vinç sınıflandırılmasına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Ayrıca kule vinç ehliyeti nasıl alınır? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hareket Kabiliyetlerine Göre Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Hareket kabiliyetlerine göre vinç çeşitleri vinçlerin hareket durumuna göre sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma yapılırken mobil veya sabit olma durumu hesaba katılarak seçenekler belirlenmiştir. Hareket yeteneklerine göre vinç çeşitleri:

 • Sabit vinçler; belirli bir yere sabitlenen vinçlerdir. Tersane ve fabrikalarda sıkça kullanılır.
 • Lastik tekerlekli vinçler; hiyap vinç olarak da bilinmektedir. Kamyon ya da daha büyük araçların arkasına monte edilerek kullanılır.
 • Kule vinçler; yüksek çalışma alanlarında dikey olarak işlem yapmak için kullanılır.
 • Ray üzerinde hareketli vinçler; ray üstüne yerleştirilerek işlem yapılmasını sağlar. Monoray olarak da bilinir.
 • Paletli vinçler; bu tür vinçler palet üzerinde hareket ederler. Özellikle zeminin düzgün olmadığı maden ocağı gibi yerlerde tercih edilmektedir.
 • Köprülü vinçler; en ağır işler için kullanılan vinçlerdir ve birden fazla vincin bağlanması ile oluşur. 40 tona kadar taşıma kapasitesi vardır.

Görüldüğü üzere vinçler, hareket yeteneklerine göre 6 bölüme ayrılmıştır. Akademik çalışmalarda ve vinç literatürü için böyle bir sınıflandırma yapmaya ihtiyaç vardır.

Kaldırma Kabiliyetlerine Göre Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Kaldırma kabiliyetlerine göre vinç çeşitleri kaldırma kapasitelerine göre sınıflandırılmıştır. Vinç çeşitleri açısından önemli konuma sahip olan kaldırma çeşitleri teorik olarak fayda sağlamaktadır. Kaldırma yeteneklerine göre vinç çeşitleri:

 • Hidrolik halatlı vinçler; bu vinçler kendi aralarında teleskopik bumlu ve kurtarıcılar olarak 2’ye ayrılmaktadır. Teleskopik vinçler kamyon üstüne monte edilir. Kurtarıcılar ise hız yeteneğinden dolayı dizel araçlara monte edilirler. Kurtarıcı denmesinin sebebi, hızlı hareket etmesidir.
 • Halatlı vinçler; özellikle baraj, köprü inşaatı gibi büyük projelerde kullanılan makinelerdir. Bu vinçler kaldırma ve temizleme amacıyla kullanılmaktadır.

2’ye ayrılan kaldırma yetenekleri, inşaat mühendisliği için büyük önem teşkil etmektedir ve derslerde anlatılmaktadır.

Hiyap vinç nedir? Merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kumanda Sistemine Göre Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Kumanda sistemine göre vinç çeşitleri makine kumanda sisteminin kullanımına göre sınıflandırılmaktadır. Kumanda sistemi, vinç operatörü tarafından kullanılır ve iyi bir operatörün tüm kumanda sistemlerine hakim olması gereklidir. Kumanda sistemine göre vinç çeşitleri:

 • Elektrik kumandalı vinçler,
 • Hidrolik kumandalı vinçler,
 • Mekanik kumandalı vinçler ve
 • Hava kumandalı vinçler olarak sınıflara ayrılmıştır.

Bu tür sınıflandırma yapılmasının sebebi, vinçlerin birden fazla şekilde üretilmesidir. Örneğin; elektrikle çalışan vinçlerde elektrikli kumanda sistemi kullanılmaktadır. Vinç operatörünün, tüm bu sistemleri çok iyi bilmesi gerekir.

Hiyap Vinç Nedir?

Hiyap vinç sınıflandırılmalar arasında hareket yeteneği kapsamına girmesine rağmen ayrı olarak değerlendirilmedir. Vinç çeşitleri bölümleme yaparken belirli özellikler belirlenmiştir. Hiyap vinçler, iki alana da ait vinç çeşitleridir.

Mobil hareketler etmesiyle hız ve iş gücünden tasarruf sağlayan hiyap vinçler, dikey olarak uzun metrelere çıkma yeteneği ile de kaldırma gücünü ön plana çıkarmaktadır.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?