kule vinc ehliyeti nasil alinir

Kule Vinç Ehliyeti Nasıl Alınır?

Kule Vinç Ehliyeti Nasıl Alınır?

Kule vinç ehliyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen özel iş makinesi kurslarından verilmektedir. Kule vinç operatörü olmak için eğitimlerin başarı ile tamamlanıp, sertifika alınması gereklidir.

Vinç ehliyeti alabilmek için daha önce herhangi bir ehliyet alınmasına ihtiyaç yoktur. Binek araba kullanmak için gerekli olan B sınıfı ehliyeti olan ya da olmayan herkes vinç ehliyeti almak için başvuru yapılabilir.

B sınıfı ehliyeti olmayan kişiler de kule vinç ehliyeti almak için başvuru yapabilir. Kule vinç ehliyet sahipleri sadece şantiye ve belirli alanlarda vinç kullanacağı için bu durumun B sınıfı ehliyet ile alakası yoktur. Yazımızın devamında kule vinç ehliyeti hakkındaki bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Ayrıca Kule Vinç nasıl kurulur? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kule Vinç Ehliyeti Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Kule vinç ehliyeti almak için istenen belgeler yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Değişen yasa ile birlikte ehliyet verme yetkisi sadece MEB’e bağlı özel iş makineleri kurslarında verilmektedir. Kule vinç ihtiyacı almak için istenen belgeler:

  • 4 adet biyometrik fotoğraf, ( Bazı kurslar 6 tane de isteyebilir.)
  • Sağlık raporu,
  • Diploma ya da öğrenci belgesi,
  • Sabıka kaydı istenmektedir.

Kule vinç, ağır makine kapsamındaki bir makine türüdür. Kule vinç operatörü, riskli ve tehlikeli şartlar altında çalışacağı için sağlık raporunun önemi büyüktür. Ehliyet almak isteyen kişi, hastaneden tam teşekküllü sağlık raporu almalıdır. Bütün poliklinikler gezildikten sonra sağlık kuruluna girilmelidir. Sağlık heyetinden ‘’ Kule vinç operatörü olabilir’’ ya da ‘’ G sınıfı ehliyet alabilir’’ onayı alındıktan sonra sağlık raporu işlemi tamamlanır.

Sabıka kaydı için de E-devlet uygulaması kullanılır. İş makinesi kurslarının tamamı, E-devlet üzerinden alınan sabıka kaydı belgesini kabul etmektedir. Bu işlemi yapmak sadece 3 dakika sürmektedir.

Vinç Ehliyeti Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kule vinç ehliyeti gerekli şartlar yasalar gereği MEB tarafından belirlenmiştir. Kule vinç operatörü olmak oldukça uzun süren bir iştir ve belirli şartların mutlaka sağlanması gereklidir. İş makineleri kurslarına başvuru yapmak için sağlanması gereken şartlar:

  • 18 yaşını kanunen tamamlayıp, 19 yaşından gün alınmalıdır.
  • Başvuru yapacak adayların eğitim durumu olarak en az ilkokul mezunu olması gerekir.
  • Operatörlüğe uygun olunduğunu gösteren sağlık raporunun alınması gerekir.
  • Suç işlenmediğini gösteren sabıka kaydı temin edilmelidir.

Tüm şartlar ve belgeler tamamlandıktan sonra kule vinç operatörlüğü kursuna giriş yapılır.

Pergel Vinç çeşitlerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Kule Vinç Operatörlüğü Ehliyeti Nereden Alınır?

Kule vinç ehliyeti alma işlemi girişte de belirtildiği gibi iş makinesi kurslarından alınır. MEB tarafından onay verilen iş makinesi kurslarına ehliyet için başvuru yapılır. Kursa başlamak için şartların sağlanması ve belgelerin eksiksiz olarak getirilmesi gerekir.

Kursa başladıktan sonra yaklaşık 2 ay hem teorik hem de pratik olarak dersler alınır. Derslere katılım, yeni çıkan yasa gereği zorunludur ve takip edilmektedir. Eğitimlerden sonra adaylar 50 soruluk kule vinç operatörlüğü kurs sınavına girer. 70 puan üstü alan adaylar, sınavı başarıyla geçer.

Yazılı sınavdan sonra MEB tarafından uygulama sınavı yapılır. Uygulama sınavını hatasız olarak bitiren kursiyerler kule vinç operatörlüğü ehliyeti almaya hak kazanır.

Kaldırma- Yükleme Ehliyeti Nedir?

Kaldırma ve yükleme ehliyeti konusu ehliyet adayları tarafından merak edilen en önemli konulardan biridir. Kule vinç operatörü olmak isteyen adaylar kaldırma ve yükleme kursları hakkında sorular sormaktadır.

Kule vinç ile kaldırma- indirme operatörlüğü aynı kavramlardır. İkisinin de iş tanımı aynıdır ve ehliyette ikisinin de adının yazması problem teşkil etmez.Esenyurt vinç kiralama hizmetleri veren tuşba vinç istanbulun tüm bölgelerine hizmet vermektedir.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?