kule vinc kullanimi

Kule Vinç Nasıl Yükselir?

Kule Vinç Nasıl Yükselir?

Kule vinç yükselme konusu özellikle çocuklar ve bu işin meraklıları tarafından merak edilmektedir. Kule vinç inşaat yükseldikçe inşaatla beraber yükselmektedir. Vinç türleri arasında en çok bilinen ve en çok kullanılan vinç türüdür.

Kule vinçler kurulurken bağlantı elemanları ile özel olarak sabitlenir. Bu işlem yapılırken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Gözden kaçan en ufak ihmalde, büyük kazalar yaşanabilir. Büyük kazalardan kastedilen şey; tüm inşaat iskeletinin yıkılması ya da şantiyenin yıkılmasıdır.

Kule vinçlerin uzunluğu daha da arttırılmak istenirse, vincin ortasında bulunan destek noktasına ekleme yapılmalıdır. Hem uzatma işlemini hem de sabitleme işlemini yaparken alanında uzman kişilerden destek alınmalıdır. Yazının devamında kule vinç hakkında merak edilen bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ayrıca portal vinç yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kule Vinç Yükselme Nasıl Olur ve Nedir?

Kule vinç tasarımı makine mühendislerine, kullanımı da inşaat mühendislerine ait olan bir makinedir. Kule vincin tasarımı oldukça basittir. Kule vinç icat edildiği günden bu yana inşaat sektörünün vazgeçilmez elemanları arasında yer almaktadır.

Kule vinç, tasarım olarak radyo istasyonlarına benzemektedir. Büyük bir direği ve bom adı verilen yatay bir yaylı sistemi bulunmaktadır. Bom, yatay olarak kule vinç gövdesine yerleştirilir. Kuyruk kısmına da beton ağırlıklar konularak vinç dengelenmektedir. Bom üstündeki kapasite merkezden uzaklaştıkça azalmaktadır.

Kule vincin uç noktasının taşıyacağı maksimum ağırlık 1 tondur. Güvenlik gerekçesi ile kule vinçlerde daime yüzde 10’luk güvenlik payı bırakılmaktadır. Kule vinçler, rüzgarlı havalarda kullanılmamaktadır. Şiddetli rüzgarlarda şaryo adı verilen sistem yardımıyla hafif parçalar, gövdeye uzak yerlere kaldırılmaktadır.

Kule Vinç Nasıl Kurulmaktadır?

Kule vinç kurulumu kule vinç yükselmeden önce yapılması gereken teknik bir işlemdir ve kusursuz bir şekilde kurulmalıdır. İşleme başlamadan önce kule vinç inşaat sahasına getirilmelidir. Kurulum esnasında izlenen adımlar:

  • Kule vinç parçaları alana getirilir ve hiyap vinç yardımı ile indirilir.
  • Vincin kurulacağı noktaya betonarme zemin hazırlanır.
  • Farklı uzunluklardaki parçalar, hiyap vinç yardımı ile tek tek birleştirilerek tek parça haline getirilir.
  • Teleskop adı verilen ve vincin yükselmesini sağlayan sistem ana gövdenin üzerine sabitlenmelidir.
  • Bom’a ait parçalar zeminde birleştirilir ve hiyap vinç ile yukarı çıkarılır.
  • Kule vinç kapasitesine göre beton ağırlıklar kuleye yüklenir.
  • Kule vince ait mekanizmalar, alanında uzman kişiler tarafından kurulmalı ve kontrol edilmelidir.
  • Kule vincin en üst noktasına rüzgar hızını ölçmek için anemometre yerleştirilir.
  • Kule vincin tepesine uçaklara bilgi vermek için kırmızı ışıklandırma konulmalıdır.

Bu adımların tamamı hatasız uygulandığında kule vinç kurulumu tamamlanır.

Pergel vinç çeşitlerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Kule Vinçleri Kimler Kullanmaktadır?

Kule vinç kullanma iş makinesi kurslarını başarıyla tamamlamış kule vinç operatörleri tarafından kullanılır. Kule vinç operatörü olmak isteyen kişiler, MEB’e bağlı özel iş makinesi kurslarına giderek kule vinç ehliyeti alır.

Kule vinç operatörleri, vinçlerin yatay hareketlerini sağlamak için bomun ortasında korumalı bir alan içinde çalışmaktadır. Kurs sırasında bu eğitimlerin tamamı verilmektedir. Kule vinç operatörleri, risk ve tehlike eşiği yüksek alanlarda çalıştığı için iş disiplini yüksek, sağlam psikolojiye uygun kişiler olmalıdır.

Kule Vinçlerinin Diğer Özellikleri Nelerdir?

Kule vinçleri diğer özellikleri kule vinç hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için derlenmiştir. Kule vinç iş sağlığı ve güvenliği açısından saatte 50 km’yi aşan rüzgarlarda kullanılmamalıdır.

Kule vinçler için gerekli zemin hazırlandığında ve şartlar uygun olduğunda taşıma kapasitesi artar. En çok yük taşıyan vinç türü olan kule vinç, yaklaşık 6 tona kadar yük taşıyabilir.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?