Vinç Çeşitleri Nelerdir

Vinç Çeşitleri Nelerdir

Vinç çeşitleri yapılması istenen işe göre farklı özelliklere sahip olabilir. Vinç çeşitleri incelendiğinde hepsinin değişik özellikte olduğu söz gelimi bazılarının 360 derece dönebilme özelliğine sahip olduğu, bazılarının ise 60 tona kadar yük kaldırabildiği görülür.

Vinç Çeşitleri ve Sınıflandırma Başlıkları

Vinç sınıflandırması 2 ana başlık halinde toplanır.

 • Hareket kabiliyetine göre sınıflandırılan vinçler
 • Kaldırma gücüne göre sınıflandırılan vinçlerdir.

Daha alt sınıflandırmalara göre vinç çeşitleri incelendiğinde aşağıdaki gibi başlıklarla karşılaşılabilir.

Yakuplu vinç kiralama detaylarına ulaşabilirsiniz.

Hareket Yeteneğine Göre Vinç Çeşitleri

Hareket kabiliyetine göre vinçler incelendiğinde 6 ana başlıkla karşılaşılır. Bu başlıklar şunlardır:

 • Sabit Vinç

Sabit vinçler belli bir noktaya sabitlendikten sonra çalıştırılırlar. Bu tür vinçler özellikle liman fabrika vb. sahalarda depolama için ya da bir yerden bir yere yük taşıma amacı ile kullanılabilir.

 • Paletli Vinç

Paletli vinçler bir yerde sabit olarak durmaz. Bir palet üzerinde gidip, gelerek hareket ederler. Yumuşak zeminli arazilerde ya da taş ocağı gibi yerlerde çok kullanılırlar. Paletli vincin üzerinde bulunduğu vinç paletleri zemine zarar verebileceği için bu makinenin kullanılacağı zemine dikkat edilmesi gerekir. Her türde zeminde kullanılamaz.

 • Lastik Tekerlekli Vinç

Lastik tekerlekli vinçler daha çok kamyon üzerine monte edilirler. Böylece kamyonun girebileceği her yerdeki işler için rahatlıkla kullanılabilir.

 • Köprülü Vinç

Köprülü vinçler 40 tona varan ağırlıkta yükleri kaldırabilirler. Açık hava sahalarında daha çok kulanım alanı bulurlar. Özellikle maden ocakları ve limanlarda sıklıkla tercih edilir.

 • Kule Vinç

Kule vinçler yüksekte bulunan çalışma alanlarında kullanılmak üzere tercih edilir. Bu vinçlerin yüksekliği 60 metreyi bulabilir. Dikine yerleştirilmiş düzeneklerdir.

 • Monoray

Monaray vinçler ray üzerinde hareketlidirler. Monoray vinçler adından da anlaşılacağı gibi ray üzerinde bulunan taşıyıcılara monte edilir ve bu ray üzerinden kullanılırlar.

 • Pergel Vinç

Pergel vinçler, kendi ayağı üzerinde kullanılabilir ya da betona monte edilerek de kullanılabilirler. Özellikleri 360 derece dönebilmeleridir.

 • Gezgin Vinç

Gezgin vinçler iki taraflı ray üzerine montelidir. Özel üretimlerde kullanılan vinçlerdir. Daha çok elektrik santralleri ya da gemi makine bölümlerinde işlevseldirler.

 • Sepetli Vinç

Sepetli vinçler tasarlanırken, vincin ucunda sepet gibi bir zemin dizayn edilmiştir. Merdiven ile ulaşılamayan yerlerde kullanılmak için idealdirler. Daha çok sokak lambaları ya da enerji iletim işlerinde tercih edilir ve kullanım alanı bulurlar.

Kaldırma Gücüne Göre Vinç Çeşitleri

Kaldırma gücüne göre vinçler 2 ana başlıkta incelenir. Bu başlıklar şunlardır:

 • Halatlı Vinç

Halatlı vinçler kurtarma, temizleme ya da kaldırma gereken çalışmalarda kullanım alanı bulurlar.

 • Hidrolik Halatlı Vinç

Hidrolik halatlı vinçler de kendi aralarında 2’ye ayrılırlar. Bu gruptaki ayırım şunlardır:

 • Teleskopik bumlu vinçler,
  • Kurtarıcılardır.

Teleskopik bumlu vinç türleri kamyona sabitlenirler.  Kurtarıcı vinçler ise daha çok taşıyıcılık alanında kullanılırlar.

Ayrıca Beylikdüzü kiralık vinç yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vinç Kullanımı ve Bakımı

Vinç kullanımının sağlıklı yürütülebilmesi için vinçlerin düzenli bakımlarının yaptırılmasına özen gösterilmelidir. Vinç bakımı aylık, yıllık ya da saatlik dahi olabilir. Vinçlerin bakım periyodu kullanım sıklığına ve şekline göre değişir.

Periyodik bakımda en çok dikkat edilmesi gereken nokta vinç halatlarının kontrolü ve güvenlik tedbirlerinin alınmasıdır. Vinç bakımı ihmal edilemeyeceği gibi mutlaka makine mühendisleri ya da teknik çalışanlar tarafından yapılmalıdır. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan bakım ve onarım faaliyetlerine güvenilmemelidir.

Vinçler ağır iş makineleridir. Bu nedenle periyodik bakımları zamanında ve uzman kişilerce yapılmadığı takdirde kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde çok ciddi hatta ölümcül ağır kazalar yaşanabilir.

Vinç çeşitleri hakkında günümüz teknolojisi kapsamındaki genel bilgiler bunlardır.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?