hiyap vinc avantajlari

Hiyap Vinç Nasıl Kullanılır?

Hiyap Vinç Nasıl Kullanılır?

Hiyap vinçlerin kullanılma şekli vinç altı kontrol ünitesinden gerçekleşir. Hiyap vinçler tır veya kamyon benzeri vincin ağırlığına göre mobil bir araç üzerine monte edilir. Hiyap vinç kolları genellikle en az 3 ve en çok 9 olmak üzere birbirinin içine geçmiş olan panellerden oluşur.

Bu çelik paneller güçlendirilmiş çalışma çeliklerinden yapılır ve son derece sağlamdır. Hiyap vinçlerin panel kolları kırılmaya karşı da son derece yüksek dayanıma sahiptir. Zira bu kollar genellikle vincin en güçlü parçalarından birisidir ve zaman zaman meydana gelen kazalarda bu kolların değil kolların birbirine bağlandığı hidrolik destekli bağlantı kollarının koptuğu görülür.

Bu sebeple endüstriyel tecrübeli operatörler zorunlu olmadıkça vinç kollarını son noktaya kadar asla açmazlar. Hiyap vinçleri kullanmak iyi bir operatörlüğün yanında aynı zamanda tecrübe ederken. Zira bu vinçler ile kaldırılabilir ağırlık varken o anda yükün ağır olduğu yerde etkene.

Ayrıca vinç ehliyeti nasıl alınır? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Hiyap Vinç Nedir?

Hiyap vinçlerin özellikleri genellikle kamyon vinç olarak da bilinir. Hiyap vinçlerin önemli unsurları şunlardır:

 • Vinç üzerine kurulu bir tır veya kamyon,
 • Vinç hidrolik sistemi,
 • Vinç motoru,
 • Vinç kolu,
 • Makara sistemi,
 • Vinç kontrol kabini.

Hiyap vinçleri kullanmak kolay olsa da aslında ciddi bir tecrübe gerektirir. Bu vinçlerin en zayıf noktası yere sağlam otursalar bile yerle bir bağlantılarının olmamasıdır. Bu sebeple şayet vinç kolu yük haddini aşarsa vinç ve beraberinde vinci taşıyan aracın da devrilme riski vardır. Bu nedenle çok ağır yüklerde bazen iki Hiyap vinç karşılıklı olarak birbirini destekleyerek yükü kaldırır.

Hiyap Vinç Nasıl Kontrol Edilir?

Hiyap vinçlerin kontrol paneli aşağıdaki unsurlardan oluşur:

 • Vinç kol panellerinin uzayıp kısalmasını sağlayan kontrol birimi,
 • Vincin sola ve sağa dönmesini sağlayan kontrol birimi,
 • Vinç kolunun yukarı ve aşağı inip çıkmasını sağlayan kontrol birimi,
 • Vincin makara sisteminin ileri ve geri sarmasını sağlayan kontrol birimi.

Hiyap vinç kullanımı için bu temel 4 kontrol birimini aynı anda ve kusursuz kullanacak operatör bilgisi kullanmak. Bu kontrol ediliyor idare edilirken yapılması hataların ciddi ve geri dönülemez sonuçları olabilir. Diğer yandan bu kontrol panellerini çok iyi kullanan bir operatör hem yükleri son derece hızlı kaldırabilir hem de vincin götürülebilir hale getirilebilir hale getirilebilir. İlk kol kalkma açısı ile yüklenen ilişkinin çok doğru analiz edilmesi gerekiyor.

Kule vinç çalışma yöntemlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Hiyap Vincin Diğer Vinçlerden Avantajı Nedir?

Hiyap vinçlerin en önemli üstün yanları şu şekilde sayılabilir:

 • Hiyap vinçler operasyon alanına çok kısa sürede ulaşır ve çok kısa sürede çalışmaya hazır olurlar.
 • Ekstrem durumlarda Hiyap vinçlerin üzerindeki araç hareket halinde iken bile kullanılma şansı vardır. Ancak bu işlemin ancak çok uzaman ve tecrübeli operatörler tarafından yapılması tavsiye edilir.
 • Hiyap vinçler özellikle yol kazalarında bir numaralı kurtarıcı görevi görürler.
 • Hiyap vinçler aracın hem şoförü hem de vinçin operatörü olan tek bir kişi tarafından rahatlıkla kontrol edilebilir.

Hiyap Vinç Kullanımı ve Kim Kullanabilir mi?

Hiyap vinçleri kullanabilecek kişilerin G sınıfı vinç operatörü belgesinin olması gerekir. Diğer yandan şayet Hiyap vinç operatörü ile Hiyap vinci taşıyan aracın şoförü aynı olacaksa o durumda operatörün söz konusu aracı kullanabilecek sınıfta sürücü ehliyetinin de olması gerekir.

Hiyap vinçler son derece iyi bir el ve göz koordinasyonu gerektirir. Çünkü operatörün hem aynı anda yükün durumunu izlemesi hem de 4-5 unsurdan oluşan kumanda panelini son derece etkin bir şekilde kullanması gerekir.

Beylikdüzü Sepetli Vinç Kiralama

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?