hidrolik vinc nasil kurulur

Hidrolik Vinç Nasıl Çalışır?

Hidrolik Vinç Nasıl Çalışır?

Hidrolik vinçlerin çalışma prensibi hakkında iki temel kural vardır:

 • Hidrolik vinçler temel kaldıraç prensibine göre hareket ederler.
 • Hidrolik vinçler hidrolik sıvısının hidrolik kollar üzerinde içten uyguladığı sıvı basıncına dayalı hareket ederler.

Hidrolik vinç aslında en çok kullanılan vinç çeşitlerinden birisidir. Hidrolik vinçlerin genellikle iç içe giren ve çelikten imal kolları bulunur. Bu kollar birbiri içine hidrolik basınç ile girip çıkar. Dolayısıyla hidrolik vincin temel ağırlığı hidrolik sistem üzerine yüklenir.

Ayrıca vinç ne demek? İnceleyebilirsiniz.

Hidrolik Vinç Nedir?

Hidrolik vinçlerin özelliği kuruluma ihtiyaç duymaması ve genellikle kamyon benzeri bir araç üzerine monte edilerek çok büyük ağırlıkları kaldırabilmeleridir. Hidrolik vinçlerin kamyon yürür aksamına zarar vermemesi için genellikle kamyonun dört tarafından çıkan yine hidrolik sistemle tahrik edilen ayaklar vardır. Bu ayaklar yere sabitlenir ve kilitlenir. Bu durumda kamyonun yürür aksamı boşta kalır ve bu sayede vinçte aracın hareket etmesinden etkilenmeden sağlam bir şekilde çalışabilir.

Hidrolik vinçlerin genellikle araç üzerinde küçük bir operatör kabini olur ve buraya giren operatör vinci kullanarak söz konusu ağırlıkları kaldırır. Hidrolik vincin iç içe geçen kollarının en uzun noktasındaki ağırlık miktarı vincin azami yükünü belirler. Vincin aşırı ağır yükleri kaldırması için temel fizik yasaları gereği yüke yakın olması gerekir. Aslında itfaiye merdivenleri bile bir bakıma hidrolik vinç sayılır.

Hidrolik Vinç Ne İşe Yarar?

Hidrolik vinçlerin nerelerde kullanıldığı ile ilgili olarak aşağıdaki kullanım alanları sayılabilir:

 • Hidrolik vinçler elektrik kablolarının tamirinde farklı yerlerde mobil vinçlere ihtiyaç duyulduğunda kullanılır.
 • Hidrolik vinçler küçük veya büyük araçların kaldırılmasında trafik kazası vb. durumlarda önemli görevler üstlenir.
 • Hidrolik vinçler kule vinç gerektirmeyen küçük katlı inşaatlarda kullanılır.
 • Hidrolik vinçler özellikle limanlarda gemilerden yük çıkarmada kullanılır.
 • Hidrolik vinçlerin her zaman mobil veya araç üstü olması gerekmez. Örneğin her balıkçı teknesinde yardımcı ekipman olarak sabit hidrolik vinç kullanılır.
 • Hidrolik vinçler askeriyede ağır mühimmatların kaldırılması, taşınması veya uçak gibi araçlara yüklenmesine kullanılır.
 • Hidrolik vinçler fabrikalarda yarı mobil olarak yüklerin kaldırılıp indirilmesinde kullanılır.
 • Hidrolik vinçler daha küçük boyutlarda araç tamirhanelerinde kullanılabilir.
 • Hidrolik vinçler havaalanlarında uçakların bagaj kısmına yük çıkarılmasında kullanılır.
 • Hidrolik vinçler yol veya köprü yapımlarında farklı noktalardaki kaldırma ekipmanı ihtiyacı için mobil vinç olarak kullanılır.

Hidrolik Vinç Kullanmanın Avantajları Nedir?

Hidrolik vinçlerin sağladığı en önemli avantajlar şu şekilde sayılabilir:

 • Hidrolik vinçler her boyutta olabilir. Küçük olmaları özellikle küçük alanlardaki ağır yüklerin kaldırılmasında önemli rol oynar.
 • Hidrolik vinçler aynı zamanda çok güçlü de olabilir. Tır üzerinde çalışan ve 50-60 tona kadar kapasiteli hidrolik vinçler vardır.
 • Hidrolik vinçler hızlıdır ve işi bittiğinde dakikalar içerisinde kapatılıp başka yere gönderilebilir.
 • Hidrolik vinçler mobiltesi sayesinde çok hızlı hararet eder. Örneğin bir otoban kazasına dakikalar içindeki en yakın hidrolik vinçler gönderilerek yolun açılması sağlanabilir.
 • Hidrolik vinçler düşük çalışma maliyetine sahiptir. Ağır yükleri kaldırmak için en ekonomik seçenektir.

Vinç nasıl kurulur? Yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hidrolik Vinç Nasıl Kullanılır?

Hidrolik vinçlerin kullanılma şekli bir operatörle idare edilecek şekilde tasarlanmıştır. Hidrolik vinç operatörü genellikle görerek ve direktif almadan çalışır. Ancak kolun çok uzun açıldığı veya önünde engel olduğu durumlarda vincin çalışma noktasındaki başka bir operatörden de yardım alabilir.

Hidrolik vinçlerin kullanımı son derece basittir. Hidrolik vinçlere kıyasla kullanımını öğrenmek çok daha kısa zaman alır. Diğer yandan hidrolik vinçlerin çalışırken iş kazası ve kullanım riski kule vinçlere göre çok daha düşüktür.

Kiralık Vinç ,Vinç Kiralama, Hadımköy Vinç Kiralama, Esenyurt Vinç Kiralama ,Sepetli Vinç Kiralama, Beylikdüzü Sepetli Vinç Kiralama https://www.tusbavinc.com

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?