spintires vinc ozellikleri

Spintires Vinç Nasıl Açılır?

Spintires Vinç Nasıl Açılır?

Spintires vinçlerin kullanılma şekli temel olarak hidrolik vinçlere benzer. Spintires vinçlerin en önemli özelliği mobil olmaları ve ihtiyaç duyulan yere çok hızlı hareket edebilmeleridir. Spintires vinç çok çeşitli kulanım alanlarına sahiptir. Özellikle kule vinçlerin gereksiz veya fazla maliyetli kaldığı durumlarda Spintires vinçler devreye girer.

Hidrolik vinç nasıl çalışır? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Spintires Vinç Kolları Nasıl Açılır?

Spintires vinçlerin açılması tamamen vincin hidrolik sistemi sayesinde olur. Spintires vinçler genellikle 7 veya 9 olmak üzere iç içe geçen vinç panellerine sahiptir. Bu güçlü çelik kollar tamamen açıldığında neredeyse 50-70 metre yüksekliğe kadar uzanabilir.

Operatörün vinç kollarını uzatması ile kollar dıştan içe doğru açılmaya başlar burada kollar hem dıştan içe hem de aynı zamanda her biri orantılı açılacak şekilde uzar. Bu esnada vinç konunda bir yük varsa operatörün son derece dikkat etmesi gerekir. Zira Spintires vinçlerin ağırlık kapasitesi örneğin kollar kapalı haldeyken 50 tona bile ulaşabilirken aynı vincin ağırlık kapasitesi kolların tamamen açık olması durumunda ve açı düşük ise 1-2 tona bile düşebilir. Dahası bu merkezden uzak yük vince zarar verebileceği gibi vinci taşıyan aracı bile devirebilir.

Spintires Vinç Nasıl Kontrol Edilir?

Spintires vinçlerin kontrol paneli aşağıdaki önemli özelliklere sahiptir.

  • Spintires vinç panelinde vincin kolunu uzatan ve kısaltan bir hidrolik destekli kol bulunur. Bu kol yardımı ile operatör vinç kolunun uzunluğunu ayarlar. Modern vinçlerde panel üzerinde aynı zamanda kolun mesafesi de dijital olarak gösterilir.
  • Spintires vinç panelinde ayrıca vinç kolunun yatık halden yukarı doğru kaldırılmasına yarayan bir kontrol seti bulunur. Burada kolun açısı çok önemlidir. Burada 45 derece üzerindeki açılar vincin ağırlık kapasitesini çok arttırır. Şayet 45 derece altına inilirse özellikle aşırı yüklerde vinç koluna ve genel anlamda vincin gövdesine aşırı yük binebilir. Diğer yandan yüke yaklaştıkça kaldırma kapasitesi artarken aynı zamanda risk de artar. Yüke ne kadar yakın olunursa yüksek kopacak veya fırlayacak parçalardan operatörün ve vincin zarar görme şansı artar. Burada genellikle operatörler kaldırdıkları yükün özelliğine göre bir güvenlik mesafesi bırakırlar.
  • Beylikdüzü Sepetli Vinç Kiralama Firmaları

Kontrol Sistemi Nasıldır?

  • Spintires vinç panelinde vinç konuna aslı duran makarada hareket eden bir de kablo sistemi vardır. Bu sistem aslında ilkel makara ile ağırlık hafifletme prensibine göre çalışır. Bu makara sisteminin temel amacı vinç kablolarını çekip bırakan elektrik motorlarına ve fren sistemine çok fazla yük binmemesini sağlamaktır.
  • Spintires vinçlerin kontrol panelinde ayrıca vincin sağa veya sola dönmesini sağlayan bir kontrol ünitesi vardır. Vinç sistemi genellikle rulman benzeri bir sistem üzerinde döner. Bazı vinçler burada 360 derece tam dönebilir. Bu dönüş hareketi vince büyük bir esneklik kazandırır.

Vinç ne demek? İnceleyebilirsiniz.

Spintires Vincin Diğer Vinçlerden Avantajı Nedir?

Spintires vinçlerin üstün yanları şunlardır:

  • Spintires vinçler yüksek bir hareket imkanına sahiptir.
  • Spintires vinçler çok kısa sürece ağır yükleri kaldırabilir.
  • Spintires vinçler tek bir vinç operatörü tarafından kullanılır.
  • Spintires vinçlerin bakımı kolaydır ve bakım maliyeti düşüktür.
  • Spintires vinçler araçtan alacakları elektrik ile çalışır ve enerji maliyeti düşüktür.

Spintires Vinç Kim Kullanabilir?

Spintires vinçleri kullanabilecek kişilerin temel vinç operatör belgesine sahip olması gerekir. Spintires vinç kullanmak tecrübe isteyen bir iştir. Özellikle çok ağır ve değerli yükler söz konusu olduğunda tecrübesiz bir operatörün yüke zarar verme ihtimali kesinlikle düşünülemez. Spintires vinç operatörü olacak kişinin el ve beyin koordinasyonunun kusursuz olması ve bilhassa ağırlık merkezi ve vincin hangi açıda kaldırabileceği ağırlık ne iyi bilmesi gerekir.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?