Hiyap Vinç Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Hiyap Vinç Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Hiyap Vinç Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Hiyap vinç kullanma özellikle bu alanda uzmanlaşmak isteyen operatörler tarafından merak edilmektedir. Hiyap vinç pazarlamada sık kullanılan bir uygulama olan jenerik markadır. Jenerik marka, bir markanın hizmet verdiği sektördeki tüm ürünlere ismini vermesidir.

Hiyap vincini ilk olarak İsveçli araç üreticisi olan HIAB tarafından üretilmiştir. HIAB, bir kamyon ya ticari aracın arkasına vinç sistemini kurarak diğer markalardan farklılaşma yoluna gitmiştir. Bu sayede vinç, mobil olarak taşınmaktadır ve daha hızlı hareket etmektedir.

HIAB tarafından bu model vinçler gitgide popüler hale gelmiştir. Ülkemizde hiyap vinci olarak bilinen vinçlerin hikayesi bu şekildedir. Yazımızın devamında vinç hakkında merak edilen konuların bütün cevaplarını bulabilirsiniz.

Ayrıca sepetli vinç detaylarına yazımızdan bakabilirsiniz.

Hiyap Vinçlerin Avantajları Nelerdir?

Hiyap vinçlerin avantajları diğer vinçlere göre oldukça fazladır. Hiyap vinçlerin mobil özelliği olduğu için ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen vinç türüdür. Hiyap vinçlerin diğer vinç türlerine göre avantajları:

 • Hiyap vinçler tekerli araçlar üstüne hareket edebildikleri için hem iş gücü hem de zaman açısından büyük tasarruf sağlamaktadır.
 • Hiyap vinçler, genellikle hafif yükler ve kısa mesafelerde tercih edilmelidir.
 • Hiyap türündeki vinçlere sepet eklemesi yapıldığı zaman sağladığı avantajlar daha da artmaktadır. Sepetli hiyap vincin, iş güveliğini arttırdığı için iş gücü açısından güven ortamını sağlamaktadır.
 • Hiyap vinclerin kurulumu çok kolay olduğu için en kısa sürede maksimum fayda sağlar.
 • Vinç sektörünü bambaşka bir noktaya taşıyan hiyap vinçler, geniş şantiye alanlarında hızlıca işlem yapmak için hareket özgürlüğü ve işlevsellik katmaktadır.

Hiyap vinçlerin avantajları yukarıdaki gibidir ve üretilmeye başladığı günden itibaren vinç sektörünün tüm işlevini değiştirmiştir. Hiyap vinçler, vinç kullanılması gerektiren işler için hız ve işlevsellik katmıştır.

Hiyap Vinçler Ne Kadar Ağırlık ile Çalışabilir?

Hiyap vinç ağırlık taşıma konusu merak edilen konulardan biridir. Hiyap vinç yapısı düşünüldüğünde kamyon üstüne monte edilmiş bir türü olduğu için taşıdığı ağırlık konusu da merak edilmektedir. Vinç türünün modeline göre 3 ton ile 110 ton arası ağırlık taşıyabilir. Model derken kastedilen şey; aracın büyüklüğüdür. Büyük araçlar doğal olarak daha büyük yükler taşıyabilir.

Günümüzde kullanılan hiyap vinçlerin tonajları:

 • 5 tonluk,
 • 10 tonluk,
 • 20 tonluk,
 • 30 tonluk,
 • 60 tonluk,
 • 80 tonluk hiyap vinçler bulunmaktadır.

Gerekli eklemeler yapıldığında ya da daha büyük bir araç kullanıldığında hiyap vinçlerin taşıma kapasitesi artmaktadır.

Vinç Nerelerde Kullanılır?

Hiyap vinç kullanılma yerleri hız ve işlevsellik gerektiren alanlarda tercih edilmektedir. Hiyap vinçler, en çok ev taşımacılığında kullanılmaktadır. Ağır taşımacılık olmayan bütün işlerde hiyap vinci rahatlıkla kullanılabilir.

İnşaat işlerinde özelikle şantiye alanlarında hiyap vinci tercih edilmektedir. Şantiyelerde bir yerden bir yere malzeme taşınması ya da üst katlara çıkarılması için hiyap vinç tercih edilir.

Hiyap ya da mobil vinçlerin temel amacı, ağır yükleri hızlıca taşıyarak hem zamandan hem iş gücünden tasarruf etmektir.

Pergel vinç yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vinçlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hiyap vinç bakımı günlük, haftalık ve aylık olarak yapılmalıdır. Hiyap vinç yazıda da belirtildiği gibi oldukça popüler bir vinç türüdür ve sürekli kullanılmaktadır. Çelik halat ve bom ucu kesinlikle her gün kontrol edilmelidir.

Dişli ve çark sistemindeki yağ miktarı da düzenli olarak edilmektedir. Günlük ve haftalık hiyap vinç bakımları, vinç operatörü tarafından yapılmalıdır. Teknik konulardaki bakım işlemleri için mutlaka bir makine mühendisinden destek alınmalıdır.

Beylikdüzü Sepetli Vinç Kiralama

Tıkla Ara