elektrikli vinc cesitleri

Elektrikli Vinç Nedir, Ne İşe Yarar?

Elektrikli Vinç Nedir, Ne İşe Yarar?

Elektrikli vinç çalışma prensibi bildiğimiz vinçler ile aynıdır ve aynı işlevi görmektedir. Elektrikli vinç günümüzde pek çok iş alanında kullanılmaktadır. Elektrikli vinç, elektrikle çalışan bir vinç çeşididir. Enerji santralleri vinci, gemi dairesi vinci gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Elektrikli vinçlerin üretilmesinin diğer bir nedeni de ekolojik problemlerdir. Bilindiği üzere vinçler, ağır iş makineleri sınıfında yer almaktadır. Ağır iş makineleri, doğaya büyük oranda karbon salınımı yapar. Karbon, hava kirliliğine neden olan önemli maddelerden biridir.

Elektrikli vinçler, gücünü elektrikten aldığı için doğa dostu olarak bilinmektedir. Temel çalışma prensibi, diğer vinçler ile aynıdır. Yazımızın devamında elektrikli vinçler ile ilgili bütün detayları bulabilirsiniz.

Ayrıca vinç çeşitleri nelerdir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Elektrikli Vinçler Ne Kadar Yük Taşımaktadır?

Elektrikli vinç yük taşıma konusu merak edilen konulardan biridir. Elektrikli vincin elektrik ile çalıştığı için fazla yük taşıyamayacağı zannedilir fakat bu yanlış bir algıdır. Elektrikli vinç, bir vincin kaldırabileceği maksimum ağırlık kadar işlem yapabilir.

Elektrikli vinç boyutuna göre ağırlık taşıyabilir. Güvenlik gerekçesi ile tüm vinçlerde % 10’luk güvenlik payı bulunmaktadır. Bu pay da hesaba katıldığında yaklaşık 1100 kilogram yük taşınabilir.

Görüldüğü üzere elektrikli vinç ile normal vinç arasında herhangi bir fark yoktur. Normal bir vinçten alınabilecek bütün performans ve verimi, elektrikli vinçler yardımı ile de alınabilir. Bu nedenle iş yerlerinde elektrikli vinçler rahatlıkla kullanılabilir.

Vinç Kullanım Alanı ve Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli vinç kullanım alanları yapılan işin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Elektrikli vincin son dönemlerde maliyet ve hız açısından hesaplı konuma geldiği için firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Elektrikli vinçlerin en kullanıldığı 2 sektör; inşaat ve makine sektörüdür. Ülkemizde son 10 yılda en çok gelişme gösteren sektörün inşaat sektörü olduğu bilinmektedir. Bu nedenle elektrikli vinçler en çok inşaat sektöründe kullanılır. Pratik kullanımı ve ucuz maliyeti sayesinde bütün inşaat şantiyelerinde elektrikli vinç görmek mümkündür.

Elektrikli vinç kullanımının yaygın olduğu diğer alanlar ise enerji üretim santralleridir. Enerji santrallerinde elektrik üretildiği için elektrikli vinçlerin kullanılması da oldukça mantıklıdır. Bunun yanında uzun yol gemilerinde benzin aktarımının olmaması nedeniyle elektrikli vinçler tercih edilmektedir.

Elektrikli Vinçlerde Güvenlik Önlemi Nasıl Alınmalıdır?

Elektrikli vinç güvenlik önlemi konusunda doğru olarak bilgilendirme yapmak gereklidir. Yapı gereği elektrikle çalıştığı için düzenli olarak akü kontrolü yapılması gereklidir. Vinç operatörü, akü kontrolünü günlük ve haftalık olarak yapmalıdır.

Normal vinçlerde teknik konular için sadece makine mühendisinden destek almak yeterlidir. Elektrikli vinçler için hem elektrik mühendisinden hem de makine mühendisinden destek alınmalıdır. Elektrikli vinçlerin tesisatı ve yapısı için elektrik mühendisi, çelik halat kontrolü için de makine mühendisi desteği alınmalıdır.

Elektrikli vinçlerin uzun ömürlü olması için tüm bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir. Güvenlik önlemi için en önemli nokta bakım ve kontroldür.

Sepetli vinç hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Elektrikli Vinç Ehliyeti Nasıl Alınır?

Elektrikli vinç ehliyeti konusunda toplumda yanlış bir algı oluşmuştur. Elektrikli vinç yapısı gereği elektrikle çalışmaktadır fakat vinç statüsünde değerlendirilmektedir. Vinç ehliyeti alınırken uygulanan şartların hepsi elektrikli vinç için de geçerlidir.

Burada esas olan nokta; vinç ehliyetinin alınmasıdır. Vinç operatörü olmak için gerekli şartlar sağlandıktan sonra vinç kullanılmaya hak kazanılır. Elektrikli vinç, bir vinç türüdür. Operatör, yeteneği ve bilgisine göre vinç kullanabilir.

Elektrikli araçlar için normalde ehliyet kullanımı gerekmediği için vinç için de gerekli olmadığı zannedilir. Böyle bir durum kesinlikle geçerli değildir ve G sınıfı ehliyet alınmalıdır.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?