mobil vinc operatoru nasil olunur

Mobil Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Mobil Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Mobil vinç operatör olmak maaşı yüksek bir işe sahip olmak anlamına gelebiliyor. Mobil vinç operatörü şantiyelerde ve/veya altyapı inşaatlarında görev yapan ve hareketli vinçleri profesyonel olarak kullanabilen kişidir.

Mobil Vinç Operatörü Görevleri

Mobil vinç operatörlerinin en çok dikkat etmeleri gereken konu iş sağlığı ve güvenliğidir. Çünkü mobil vinç operatörleri yükleri bulundukları yerden alıp bir başka yere götürürler. Götürülen yüklerin tonlarca ağırlığında olduğu göz önüne alınırsa yapılan işin ne derece tehlikeli olduğu açıkça anlaşılır. Mobil vinç operatörü görevleri şunlardır:

 • Mobil vinç operatör mobil vinci bir yerden bir başka yere götürmekle sorumludur.
 • Mobil vinç operatör taşınacak yüklerin yerleşeceği alana götürülmesini sağlar.
 • Mobil vinç operatör vincin bakım ve kontrollerinin yapılmasından ya da yaptırılmasından sorumludur.
 • Mobil vinç operatör vinç ile yaptığı çalışmaların kaydını tutar.

Hiyap vinç nerelerde kullanılır? İnceleyebilirsiniz.

Mobil Vinç Operatörü Eğitimi

Mobil vinç operatörü olmak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ya da MEB tarafından onaylanmış kurlara katılarak burada verilen eğitimi almak gerekir. Mobil vinç operatörcüsü olmak için önce teorik daha sonra ise uygulamalı eğitimlere katılmak gereklidir.

Kurs başarıyla bitirildikten sonra mobil vinç operatör olmak için açılan sınava girilir. Bu sınavda başarılı olunup vinç operatörü belgesi alınır. Katılınmış olunan kursun verdiği belgede ‘’Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışacak Kişilere Ait İşe giriş ve periyodik Muayene Formu’’ na da sahip olunması gereklidir. Bu nedenle müracaat edilecek kursun böyle bir belge verip vermediği kontrol edilmeli ve oba göre kurs seçimi yapılmalıdır.

Bundan sonra ise trafikte ve/veya trafik dışı vinç kullanımı, g sınıfı belgeleri gibi diğer gerekli belgelerin de tamamlanması ile vinç operatörü olunur.

Kurs seçimi için en iyi bilgi alınabilecek kurum TMMOB Makine Mühendisler Odasıdır. Buradan alınan bilgi ile gidilen kurslar istenen bütün resmi belgeleri vereceği için daha sonra pişman olunmaz.

Mobil Vinç Operatörü Olmak İçin Gerekli Şartlar

Mobil vinç operatörü olunması için istenen koşullar şunlardır:

 • Başvuru sahibi 18 yaşını bitirmiş olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydı olmamalıdır.
 • En az ilköğretim ya da dengi bir okul bitirdiğine dair diploması olmalıdır.
 • Mobil vinç operatörü olmak isteyen kişi sağlık raporu getirmelidir. Bu raporda ‘’İş Makinesi Kullanabilir’’ ibaresi yer almalıdır.

Bina yapımında vinç kullanımına yazımızdan bakabilirsiniz.

Mobil Vinç Operatörlüğü Yapabilmek İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

Mobil vinç operatörlüğü görevini yapabilmek için yukarıda sayılanların yanı sıra bir takım kişisel özelliklere de sahip olunmalıdır. Bu özellikler şunlardır:

 • Mobil vinç operatörünü el göz ve ayak koordinasyon yeteneği çok güçlü olmalıdır.
 • Mobil vinç operatör mutlaka ilkyardım belgesi sahibi olmalıdır.
 • Mobil vinç kullanımı disiplinli ve özverili bir karakter için uygun bir iştir.
 • Mobil vinç operatör işe almak isteyen işverenler alacakları personelin askerlik hizmetin, bitirmiş ya da muaf olmasını isterler.

Mobil Vinç Operatör Mesleği Nasıldır?

Mobil vinç operatörlüğü son derece stresli bir meslektir. Bu görevde çalışmak isteyen kişiler sabırlı olmalı ve stres kontrolü yapabilen kişiler olmalıdır. Mobil vinç operatörlerinin çalışma saatleri fiks değildir. Bu nedenle mobil vinç operatörü olacak kişiler esnek çalışma saatlerinde görev yapmayı kabul etmelidir.

Çalışma ortamı ise kar yağmur çamur vb. problemlerle dolu olabileceği için mobil vinç operatörlerinin fiziksel olarak da sağlıklı ve dayanıklı olmaları gerekir.

Mobil vinç operatörü hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışabilir. Mobil vinç

operatörleri maaşı hakkında net bir bilgi olmamakla beraber, son derece dikkat isteyen ve sorumluluk yüklenilmesi gereken bir meslek olduğu için oldukça iyi ücretler almaktadırlar.

Tüm vinç işlemlerine beylikdüzü kiralık vinç yazımızla ulaşabilirsiniz.Vinç firmalarının sepetli vinç gurubu kiralama işlemlerini temizlik firmaları yapmaktadır.Örnek olarak dış cephe cam temizliği işini yapmak için kardeş firmamız https://www.beylikduzutemizlik.com/ şirketi ile çalışmaktayız firmamız bu kardeş firmaya sepetli vinç kiralama işlemi yapmaktadır.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?