kule vinc sertifikasi nasil alinir

Kule Vinç Sertifikası Nasıl Alınır?

Kule Vinç Sertifikası Nasıl Alınır?

Kule vinç ehliyeti, kule vinç operatörü olmak isteyen herkesin sahip olması gereken bir belgedir. Bu yazımızda kule vinç sertifikası almak için neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kule Vinç Sertifikası Eğitimi

Kule vinç ehliyeti almak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle kule vinç operatör ehliyeti veren kurslara müracaat edilir.
 • Daha sonra kursta teorik ve pratik eğitim alınır.
 • Kurs bittikten sonra kule vinç sertifikası almak isteyen kişi teorik ve uygulamalı sınavlara girer.
 • Bu sınavlarda başarılı olunması halinde kule vinç sertifikası almaya hak kazanılır.

Bu sınavlardan geçildiği takdirde alınan belge trafiğe kapalı alanlarda kule vinç kullanmak için yeterlidir. Eğer trafiğe açık alanda da çalışılmak isteniyorsa bu durumda alınan sertifikanın G sınıfı sürücü belgesi olarak kayıt ettirilmesi zorunluluğu vardır. G sınıfı sürücü belgesi kaydı için belli bir tutar vergi alınır.

Bu belgeyi G sınıfı olarak kaydettirebilmek için belge sahibinin ehliyeti olması gereklidir. Ehliyeti bulunmayan kişiler önce sertifikayı almalıdır. Daha sonra Trafik ve İlkyardım Sınavına girmelidir. Bu iki sınav geçildikten sonra G sınıfı sürücü belgesi alınabilir.

Kule Vinç Teori Sınavı

Teori bölümdeki eğitimde motor ve vinç ile ilgili kuramsal bilgiler öğrenilir. Pratik eğitim safhasında ise vinç gibi iş makinelerini kullanabilme yetisi ölçülür.

Alınan belgenin üzerinde vinç kullanma belgesi olduğuna dair kayıt bulunur. Bu belge daha başka iş makinelerinin kullanımı için geçerli sayılmaz.

Kurslara başvurmadan önce hangi kursun belgesinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olduğunu bilmek gerekir. Bu amaçla başvurulabilecek en güvenli kurum TMMOB Mkine mühendisliği odası olabilir. BURAYA SORARAK UYGUN BİR YÖNLENDİRME İLE DOĞRU KURSA YAZILMAKTA YARAR VARDIR.

Bina yapımında vinç kullanımı detaylarına bakabilirsiniz.

Kule Vinç Sertifikası Almak İçin Gerekli Belgeler

Kule vinç ehliyeti için gerekli evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı,
 • Başvuru sahibinin öğrenim belgesi,
 • Adli sicil kaydı ( Başvuru sahibinin sabıkası olmaması istenir)
 • Sağlık raporu (Sağlık raporunun üzerinde ‘’İş Makinesi Kullanımına Bedenen Mani Yoktur’’ ibaresi bulunması istenir)
 • Vesikalık ya da biyometrik fotoğraflar.

Kule Vinç Sertifikası İçin Gerekli Özellikler

Kule vinç ehliyeti almak isteyen kişilerin sahip olması gereken özellikler şunlardır:

 • Başvuru sahibi 18 yaşını bitirmiş olmalıdır.
 • Başvuru sahibi en az ilköğretim mezunu olmalıdır.

Kule vinç sertifikası 18 yaşın altındakilere kesinlikle verilmez. Kule vinç sertifikası sahibi olan kişi vincin yaptığı her kazada direk sorumlu tutulan kişidir. Bu nedenle kule vinç operatörü işine sahip çıkmalı ve işbaşında daima dinç ve dinlenmiş uykusunu almış olmalıdır. Bu nedenle bu mesleği seçen kişi aynı zamanda özel yaşamında da düzenli yaşayan bir insan olmalıdır.

Kule vinç kullanımı oldukça riskli ve stresli bir iş olduğu için bu mesleği seçen kişinin hem bedene,  hem ruhen çok dayanıklı olması gereklidir. Kule vinç operatörü ortalama günde 8 saat kendi kendine her türlü zor hava şartlarında çalışmak zorundadır.

Vinç kullanımı ne işe yarar? İnceleyebilirsiniz.

Kule Vinç Sertifikası Yasal Dayanağı

Kule vinç ehliyeti6331 sayılı iş kanunu ile zorunlu tutulmuştur. Yapılan denetimlerde bu belge daima sorulmaktadır. Kule vinç ehliyeti olmayan kişilerin bu iş makinesini kullanması kanunen yasak olup böyle bir durum tespit edildiği takdirde, işveren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu uyarınca suçlu sayılır ve hakkında cezai işlem uygulanır.

Kule vinç sertifikası yukarıda sayılan nedenlerden ötürü çok önemli bir belgedir. Ayrıca kule vinç kullanımı çok riskli bir iş olduğu için bu işin gerçekten konunun eğitimini almış deneyimli kişilerce yapılması   gerekir.Tuşba vinç beylikdüzündeki en geniş makina parkuruna sahip firma.Bununla birlikte beylikdüzünde bulunan temizlik firmalarına vinç kiralama işlemleri yapmaktadır.https://www.beylikduzutemizlik.com/ firmasıyla direk olarak hizmet ve kiralama işlemleri yapmaktadır.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?