bina yapiminda vinc ozellikleri

Bina Yapımında Vinç Kullanımı

Bina Yapımında Vinç Kullanımı

Bina yapımında vinç tercih edilmesi, gelişen teknolojinin insanoğluna sunduğu en önemli hizmetlerden bir tanesidir. Gelişen teknoloji ile insanoğlunun iş gücüne duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Özellikle bu sektörde faaliyet gösteren insanlar da insan gücüne duyulan ihtiyacı minimum seviyeye çekmeye çalışmaktadır. İnşaat sektörü, iş gücüne dayanan işlerin en başında gelmektedir. İnsan gücüne bu kadar ihtiyaç duyulan bir sektörde binaların hızlı bir şekilde yapılması çok güç olmakta ya da inşaatı hızlı bitirmenin inşaat sahibine maliyeti çok ağır olmaktadır. İnşaatta vinç kullanımı, hem insan gücüne duyulan ihtiyaç seviyesini minimuma indirmekte hem de inşaatın maliyetini azaltmakta ve inşaatın hızlı bir şekilde bitirilmesine olanak tanımaktadır.

Günümüzde şehirlerin büyümesi ve insanların büyük şehirde yaşama isteklerinin artması ile de büyük şehirlere daha büyük bina yapılması zorunlu hale gelmiştir. Kalabalık şehirler için inşa edilen bu binalarda vinç kullanımı zorunlu bir hal alabilmektedir. 50 katlık bir binanın şantiyesinde sırf insan gücüne dair bir iş faaliyeti neredeyse imkansız olmaktadır.

Ayrıca spintires vinç nasıl çalışır? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İnşaat Sektöründe En Sık Tercih Edilen Vinç Türleri

İnşaat alanında en çok tercih edilen vinç çeşitleri inşaatın yüksekliğine, inşat türüne, inşaatın yapıldığı arazinin yapısına, inşaat için kullanılacak malzemelerin ağırlığına göre farklılık göstermektedir. İnşaat sektörü gelişen teknolojiye ayak uydurarak mühendislik harikası projelerinde pratik ve kullanışlı vinçler tercih etmektedir. İnşaat sektöründe en çok tercih edilen vinç türleri ise şunlardır:

  • Mobil vinçler
  • Kule vinçler
  • Engebeli arazi vinçleri
  • Asma vinçler

İnşaat Sektöründe Kullanılan Mobil Vinçler

İnşaat sektöründe mobil vinç tercih edilmesinin en büyük sebebi, mobil vinçlerin diğer vinç türlerine göre daha fazla hareket kabiliyetine sahip olmasıdır. Mobil vinçlerin türleri ise şunlardır:

  • Paletli vinçler
  • Raylı vinçler
  • Tekerlekli vinçler

Paletli vinçler, mobil vinçler arasında en çok tercih edilen vinç çeşitlerinden bir tanesidir. Paletli vinç diğer mobil vinçlerin giremediği yüzeylere daha rahat girebilmektedir. Paletli vinçlerin ucundaki çengel değiştirilerek vincin kullanım amacı da değiştirilmektedir.

Raylı Vinç Özellikleri

Mobil vinçlerden bir diğeri olan raylı vinçlerde ise tek veya iki tane ray olmaktadır. Raylı vinçler bu ray veya raylar üzerinde hareket ederek inşaat sektörüne hizmet sunmaktadır.

İnşaatta vinç kullanımı aşamasında tercih edilen bir diğer mobil vinç seçeneği ise tekerlekli vinçlerdir. Kamyonetlere monte edilen bu vinç türü ile vinçlerin daha rahat hareket etmesi sağlanmış olur. Tekerlekli vinçler sadece inşaat sektöründe değil nakliye sektöründe de en çok tercih edilen vinç türlerinden bir tanesidir.

Hidrolik vinç nasıl çalışır? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Bina Yapımında Kule Vinç

İnşaat sektöründe kule vinçler en çok tercih edilen vinç türlerinden bir diğeridir. Kule vinçler günümüz vinçleri arasında en yüksek seviyeye çıkabilecek vinç seçenekleridir. Gökdelen gibi yüksek binaların yapımında en çok tercih edilen vinç türüdür. Kule vinçler 1000 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Bu vinçler kaldırma kapasiteleri ile de ilgi çekmektedir. Kule vinçler yüksek yapılı binaların temizliği ve bakımı için de kullanılmaktadır. Bununla birlikte çok yüksek bir yükselme kapasitesine sahip olduğundan alınacak güvenlik önlemleri de diğer vinç çeşitlerine göre artmaktadır.

Engebeli Arazi Vinçleri

Engebeli arazilerde kullanılan vinçler engebeli alanlarda yapılan yapıların daha hızlı ve kolay yapılmasına imkan sağlamaktadır. Genellikle tekerlekli bir görünümü vardır. Ayrıca bu vinç türünde kullanılan vinç mekanizması diğer vinç türlerine göre daha hafiftir.

Bina Yapımında Asma Vinç

İnşaat sektöründe kullanılan asma vinçler genellikle çok ağır yükler taşınacağı için tercih edilen vinç türlerinden bir tanesidir. Asma vinçler paralel montelenen iki vinç mekanizması ile hareket etmektedir. Vinç kullanımı aşamasında asma vinç, genellikle büyük inşaat alanları ya da büyük fabrikalarda tercih edilmektedir.

İstanbul Sepetli Vinç Kiralama

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?