vinc operatoru nasil olunur

Vinç Operatörü Maaşları Ne Kadar?

Vinç Operatörü Maaşları Ne Kadar?

Vinç operatörü maaşları vinç operatörü olmak isteyen ya da vinç operatörlüğüne geçmek isteyen kişiler tarafından sorulan en önemli sorudur. Vinç operatörü vinç kullanan ve bakımını üstlenen kişidir.

Türkiye’de ve dünyada gelişme kaydeden sektörlerin başında gelen inşaat sektörü her gün daha da büyümektedir. Özellikle Türkiye’de son 10 yıllık zaman dilimine bakıldığında en çok büyüyen sektörün inşaat sektörü olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Vinç operatörü, inşaat ve maden sektörünün vazgeçilmez elemanlarından biridir. Maden sektörü yıllardır belirli bir düzeyde ilerlediği için eleman ihtiyacı bellidir fakat inşaat sektörü son yılların yükselen değeri olduğu için vinç operatörleri de kıymetli bir konuma gelmiştir. Yazımızın devamında vinç operatörlüğü maaşları hakkında merak edilen bütün detayları bulabilirsiniz.

Ayrıca kule vinç ehliyeti nasıl alınır? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vinç Operatörü Kimdir?

Vinç operatörü inşaat, sanayi, demiryolu, liman, maden, havaalanı, otoyol gibi sektörlerde çalışmaktadır. Bu sektörlerin hepsi, bir ülke için temel sektörlerdir. Uzun zamanlar ve yüksek maliyetler ile yapılan bu işler için vinç operatörü olmazsa olmazdır.

Bu sektörlerin de içinde olduğu bütün sektörlerde vinç operatörü kritik görevler üstlenmektedir. Vinç operatörü, farklı modeldeki ve farklı görevlerde vinç kullanan kişidir. Bu nedenle, sektörde vinç operatörünün işi oldukça önemlidir.

Ağır ve büyük maddelerin taşımasını yapan ve gerekli yerlere yerleştiren kişi vinç operatörüdür. İşin doğru ve zamanında yürümesi için bu meslek görevinin yükü oldukça fazladır.

Vinç operatörünün belirli bir çalışma saati yoktur. Vardiya durumuna göre günün her saati çalışabilir. Şantiye ortamında en kritik görevlerden birini üstlendiği için sağlam bir psikolojiye ve iş disiplinine sahip olması gereklidir.

Vinç Operatörü Maaşları

Vinç operatörü maaşları çalışılan sektöre göre değişiklik göstermektedir. Vinç operatörü işin yürümesi için en önemli unsurlardan biri olduğu için diğer bölümlere göre maaşı fazladır.

Vinç operatörleri genellikle risk eşiği yüksek işlerde çalıştığı için maaşları da yüksektir. Vinç konusunda tecrübeli ve sektörde bilinen operatörler daha fazla ücret almaktadır. İnşaat sektörü için örnek verilecek olursa; uzun bir zaman dilimi için şantiyede çalışan bir operatör yaklaşık 10 bin TL maaş almaktadır. Daha az risk gerektiren işlerde çalışan vinç operatörleri 5000 TL maaş almaktadır.

Genelleme yapmak gerekirse vinç operatörünün maaşı hangi sektörde çalışırsa çalışsın; o sektördeki ortalamanın üzerindedir. Asgari ücretin minimum 2 katı kadar maaş alınmaktadır.

Hiyap vinç kullanım alanlarına içeriğimizden bakabilirsiniz.

Vinç Operatörü Çalışma Saatleri Nedir?

Vinç operatörü çalışma saatleri çalışılan sektöre göre değişmektedir. Üst başlıkta da belirtildiği vinç operatörünün belirli bir çalışma saati yoktur. Bir memur gibi sabah 9 akşam 5 mantığı ile çalışmazlar.

Vinç operatörü, şantiye ortamında çalışıyorsa vardiya sistemine göre çalışmaktadır. Vardiyası süresince görev yapıp, sonraki saatlerde dinlenmektedir. Risk gerektiren bir iş olduğu için çalışma saatleri azdır fakat çalıştıkları süre içinde yoğun bir şekilde çalışırlar.

Taşımacılık sektöründe çalışan bir operatör, iş durumuna göre hareket etmektedir. Taşıma işlemi için çağrıldığında vinç operatörü harekete geçer ve işini en kısa sürede tamamlar.

Vinç Operatörü Bakım Yapar Mı?

Vinç operatörü bakım işlemi için makineden sorumlu tek elemandır. Kullanılan vinç için tüm özelliklere hakim tek yetkili vinç operatörüdür. Cihazın, günlük ve haftalık bakımlarını kesinlikle yapmalıdır.

Çelik halat ve bom ucu, her işlemden önce günlük olarak kontrol edilmelidir. Haftalık olarak da yağ değişimi ya da yağ bakımı yapılmalıdır. Aksi takdirde vinç verimli olarak çalışmaz. Daha büyük sorunlar için her şantiyede mutlaka bulunan makine mühendisine gidilmesi gereklidir.

Beylikdüzü Kiralık Vinç

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?