kule vinc ozellikleri

Kule Vinç Nasıl Yükselir?

Kule Vinç Nasıl Yükselir?

Kule vinç yukarı çıkarken temel prensip olarak birbiri içine geçen çelikten imal edilmiş ray benzeri parçaların üzerinde yükselir. Kule vinç üzerinde yükselebilmesi için aslında mini bir temel ve çelikten oluşan inşaattan destek alır.

Kule vinçler modern teknolojiyi geliştirebiliyorken çıkabiliyor. Kule vinçler mantık olarak aynen ray üzerinde yönlendirici gibi hareket ederler. Ancak kule vinci hareket yukarı ve aşağı köprüdir. Kule vinçlerin yukarı aşağı hareketleri çok ciddi ve güvenlik amaçlı yapılır alınır. Bir vinç mekanizmasının üstünde tırmandığı çelik iskeletten kaymaması için idari frenlerin yanı sıra 2 adet üst üste ve birbirinden bağımsız çalışan emniyet frenleri vardır. Kulen vincin fren mekanizmasımalarının durum durumu bu acil durum frenleri vinç kabinini çelik iskelet üzerinde asla kımıldatmadan tutar.

Ayrıca vinç nerede kullanılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kule Vinç Nedir?

Kule vincin özelliği çok geniş alanlarda tek bir vinçle vinç ihtiyacının karşılanmasıdır. Kule vinç kolunun uzunluğunun yarı çağ kadar bir alanda operasyon yapar. Kule vinçlerin en önemli yanları aşağıdaki gibidir:

 • Büyük alanda işgücü ihtiyacını minimuma indirmesi,
 • Yüksek kurulum maliyetine karşın çalışma maliyetinin düşük olması,
 • Tek bir operatör ile idare edilebilmesi.

Kule Vinç Yükselme Nasıl Olur?

Kule vincin yukarı çıkarılma şekli çelik vinç iskeleti üzerinde gerçekleşir. Vinç ana gövdesi üzerinde çelik vinç gövdesine tutunan tekerlekler vardır. Kule vinç tekerlekleri vinç gövdesine ekleme yapıldıkça aynı zamanda yükselmeye devam eder. Burada vincin yüksekliğini belirleyen temel etkenler şunlardır:

 • Vincin motor gücü,
 • Vincin kaldıracağı ağırlık,
 • Vincin makara sisteminin 2’li mi yoksa 3’lü mü olduğu,
 • Vincin merkez çeliklerinin ebadı ve çalışma ağırlığı.

Kule vinç ne kadar güçlü. Artacağıdır. Normal şartlarda vinçlere 20 metre için bir risk riski daha eklenir. Modern inşaat standartlarına göre 100 metreden daha yüksek olan vinçler yüksek risk içerir ve bu vinçleri kullanan operatörden bu vinçleri kuran firmalara kadar ilave denetimler söz konusu olur.

Kullanım amaçlarına göre vinç türleri? Yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kule Vinç Yükselme Ne Kadar Olur?

Kule vincin azami yüksekliği tamamen vincin teknolojisine ve kullanılan çeliğe bağlıdır. Bugün kule vinçler en az 30-40 metre yüksekliklerden başlarlar ancak çok uç derece inşaat projelerinde kule vinçlerin yüzlerce metre yüksekte çalıştığı görülmektedir.

Türkiye’de bugüne kadar en yüksek çalışan kule vincin kabin yüksekliği yerden 355 metre olarak tespit edilmiştir. Doğal olarak bu yüksek çalışmak hem vincin kendisi hem de vinç içinde çalışan operatör için kolay değildir. Bu yüksekte yapılacak en ufak hatanın herkes için geri dönülemez sonuçları olabilir. O sebeple aslında kule vincin çalışma yüksekliği arttıkça vinci kullanan operatörün tecrübesi de o derece önem kazanır.  Bu sebeple yeni inşaatlarda yeni operatörleri genellikle daha alçak vinçlerde çalıştırırlar.

Kule Vinç Ne Kadar Kaldırır?

Kule vincin azami yük ağırlığı tamamen aşağıdaki unsurlara bağlıdır:

 • Kule vincin kol uzunluğu,
 • Kule vincin halat çapı,
 • Kule vincin çelik dayanımı,
 • Kule vincin motor gücü.

Kule vinçler günümüzde inanılmaz ağırlıkları kaldırabilmektedir. Bir kule vinç doğru yapı çeliklerinden imal edildiği taktirde 30-40 ton gibi ağırlıklar ile çalışabilir. Diğer yandan çalışma kolu uzunluğu da çalışma ağırlığına çok etki eder. Örneğin bir vinç 30 metrelik kol uzunluğunda kolun ucunda en fazla 3 ton ağırlık kaldırabilirken bu ağırlık kapasitesi kolun en iç noktasında 30 tona kadar çıkabilir.Esenyurt vinç kiralama firması tuşba vinç sizlere hizmette sınır tanımamaktadır.

Tıkla Ara
Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhabalar,

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?